155GIT1 Informatika 1: Porovnání verzí
mBez shrnutí editace |
|||
Řádek 21: | Řádek 21: | ||
=== Matlab === | === Matlab === | ||
'''Přednášející:''' [[prof. Ing. Aleš Čepek, CSc.]] | '''Přednášející:''' [[Ing. Jan Holešovský]] | ||
<!-- | |||
[[prof. Ing. Aleš Čepek, CSc.]] | |||
* Prezentace z přednášek http://geo.fsv.cvut.cz/user/gin/git1/matlab.pdf | * Prezentace z přednášek http://geo.fsv.cvut.cz/user/gin/git1/matlab.pdf | ||
** Obrázky http://geo.fsv.cvut.cz/user/gin/git1/img | ** Obrázky http://geo.fsv.cvut.cz/user/gin/git1/img | ||
** Skripty http://geo.fsv.cvut.cz/user/gin/git1/m | ** Skripty http://geo.fsv.cvut.cz/user/gin/git1/m | ||
--> | |||
<!-- | <!-- | ||
Termíny: | Termíny: | ||
:: 19.2., 26.2., 4.3., 11.3., 18.3., 25.3., 1.4. | :: 19.2., 26.2., 4.3., 11.3., 18.3., 25.3., 1.4. | ||
--> | |||
=== Python === | === Python === | ||
'''Přednášející:''' [[Ing. Martin Landa, Ph.D.]] | '''Přednášející:''' [[Ing. Martin Landa, Ph.D.]] | ||
<!-- | |||
Termíny: | Termíny: | ||
Řádek 42: | Řádek 46: | ||
== Cvičení == | == Cvičení == | ||
'''Vyučující:''' [[Ing. Jan Holešovský]] | '''Vyučující:''' [[Ing. Jan Holešovský]], [[Ing. Martin Landa, Ph.D.]] | ||
'''Termíny cvičení:''' | '''Termíny cvičení:''' | ||
Řádek 49: | Řádek 53: | ||
=== Harmonogram === | === Harmonogram === | ||
<!-- | |||
V rámci prevence před rozšířením nákazy koronavirem probíhá od 10.3. až do odvolání výuka bezkontaktním způsobem přes systém Moodle. <span style="color:#ff0000">S vysokou pravděpodobností (dle vyhlášených změn v časovém plánu akademického roku 2019/20 ze dne 1.4.2020) bude v bezkontaktním režimu celý semestr. Proto bude muset i test být realizován bezkontaktně dle harmonogramu níže. Aktuálně hledáme vhodnou formu testu. Test bude jediný (Matlab) plus jeden opravný termín.</span> | V rámci prevence před rozšířením nákazy koronavirem probíhá od 10.3. až do odvolání výuka bezkontaktním způsobem přes systém Moodle. <span style="color:#ff0000">S vysokou pravděpodobností (dle vyhlášených změn v časovém plánu akademického roku 2019/20 ze dne 1.4.2020) bude v bezkontaktním režimu celý semestr. Proto bude muset i test být realizován bezkontaktně dle harmonogramu níže. Aktuálně hledáme vhodnou formu testu. Test bude jediný (Matlab) plus jeden opravný termín.</span> | ||
--> | |||
# (17/18.2.) Matlab [[155GIT1 / 1. cvičení|První seznámení s Matlabem a GNU Octave - proměnné, vektory, matice, indexování, základní matematické operace, skripty]] | # (17/18.2.) Matlab [[155GIT1 / 1. cvičení|První seznámení s Matlabem a GNU Octave - proměnné, vektory, matice, indexování, základní matematické operace, skripty]] | ||
# (24/25.2.) Matlab [[155GIT1 / 2. cvičení|Maticové a matematické funkce, speciální proměnné, operátory]] | # (24/25.2.) Matlab [[155GIT1 / 2. cvičení|Maticové a matematické funkce, speciální proměnné, operátory]] | ||
# (03/04.3.) Matlab [[155GIT1 / 3. cvičení|Textové řetězce, workspace, čtení a zápis matic z/do textových souborů]] | # (03/04.3.) Matlab [[155GIT1 / 3. cvičení|Textové řetězce, workspace, čtení a zápis matic z/do textových souborů]] | ||
# (10/11.3.) Matlab | # (10/11.3.) Matlab [[155GIT1 / 4. cvičení|Algoritmizace, podmínky a cykly]] | ||
# (17/18.3.) Matlab | # (17/18.3.) Matlab [[155GIT1 / 5. cvičení|Uživatelské funkce]] | ||
# (24/25.3.) Matlab | # (24/25.3.) Matlab [[155GIT1 / 6. cvičení|Grafy funkcí]] | ||
# (31.3.) Matlab | # (31.3.) Matlab [[155GIT1 / 7. cvičení|Test]] | ||
# (07/08.4.) Python | # (07/08.4.) Python | ||
# (14/15.4.) Python | # (14/15.4.) Python |
Verze z 12. 2. 2021, 18:58
Informatika 1 je první ze tří úvodních přednášek bakalářského úvodu do aplikací informatiky směřujících k závěrečnému projektu, který celou bakalářskou geoinformatickou větev uzavírá. V tomto prvním úvodním kurzu se studenti nejprve seznámí s Matlabem a GNU Octave jako s nástroji pro základní počtářství, které je nezbytnou výbavou pro výpočty technické a teoretické geodézie apod. Tuto část bychom mohli tématicky charakterizovat jako od lineární algebry k tvorbě grafů.
Tématické okruhy
- základní výpočty v Matlabu / GNU Octave
- tvorba grafů v Matlabu
Výuka je zaměřena na praktické zvládnutí látky, tak aby na ní mohlo být navazováno v dalších předmětech. V Matlabu, resp. GNU Octave jsou akcentovány algoritmizace a obecné rysy, například příkazy větvení, cyklů a uživatelské funkce.
Přednášky
Matlab
Přednášející: Ing. Jan Holešovský
Python
Přednášející: Ing. Martin Landa, Ph.D.
Cvičení
Vyučující: Ing. Jan Holešovský, Ing. Martin Landa, Ph.D.
Termíny cvičení:
- čtvrtek 09:00 - 10:40 v B870, kruh 16
- čtvrtek 11:00 - 12:40 v B870, kruh 17
Harmonogram
- (17/18.2.) Matlab První seznámení s Matlabem a GNU Octave - proměnné, vektory, matice, indexování, základní matematické operace, skripty
- (24/25.2.) Matlab Maticové a matematické funkce, speciální proměnné, operátory
- (03/04.3.) Matlab Textové řetězce, workspace, čtení a zápis matic z/do textových souborů
- (10/11.3.) Matlab Algoritmizace, podmínky a cykly
- (17/18.3.) Matlab Uživatelské funkce
- (24/25.3.) Matlab Grafy funkcí
- (31.3.) Matlab Test
- (07/08.4.) Python
- (14/15.4.) Python
- (21/22.4.) Python
- (28/29.4.) Python
- (05/06.5.) Python
- (13.5.) Výuka odpadá - Výuka v terénu
Podmínky udělení zápočtu
- Během semestru se píší dva testy (jeden test z Matlabu, jeden test z Pythonu, viz harmonogram cvičení).
- Za každý test lze získat maximálně 5 bodů.
- Pokud není předem stanoveno jinak, lze u testů používat vlastní poznámky či internet. Vyloučena je pouze přímá komunikace v učebně včetně mobilních zařízení apod.
- Další body je možné získat na přednáškách a cvičeních za výborné znalosti a aktivitu při výuce. Váha bodů získaných z přednášek nebo cvičení je však nižší než váha bodů z testů.
- Pro zisk zápočtu je nutné mít úspěšně splněny OBA testy (Matlab i Python), přičemž za úspěšně splněný test se považuje takový test, v němž bylo dosaženo 1 až 5 bodů. Test s nulovým počtem bodů je považován za neúspěšný.
- Studenti, kteří nezískají z Matlabu a současně ani z Pythonu z testů v semestru ani jeden bod, již nemají nárok na zápočet.
- Ve zkouškovém období bude vypsán jeden termín opravného testu, kde si bude možné opravit bodové hodnocení z Matlabu NEBO z Pythonu (dle vlastní volby/potřeby). Z tohoto testu lze získat opět maximálně 5 bodů. Jeho výsledek se připočítává k bodovému hodnocení základních testů. Opravného testu se mohou zúčastnit i úspěšní studenti, kteří si chtějí vylepšit celkové bodové skóre.
Moodle
Nástroje
- Matlab
- (Windows/Linux) https://download.cvut.cz • MathWorks
- →
Omezení: Nelze s ním pracovat mimo síť ČVUT!
- GNU Octave
- (MS Windows) https://www.gnu.org/software/octave/#install
- (Ubuntu)
sudo apt-get install octave octave-htmldoc octave-info
- → Bez omezení: Free software / Open source